HDP'li Botan'dan Kürtçe şarkı söyledikleri için gözaltına alınan çocuklara ziyaret

VAN - HDP Milletvekili Lezgin Botan, Kürtçe şarkı söyledikleri için gözaltına alınıp daha sonra bırakılan çocukları evlerinde ziyaret etti. Ziyaret sırasında çocuklar ve Botan erbane ve saz eşliğinde şarkı söyledi.

Van’ın en işlek caddesi olan Cumhuriyet caddesinde 20 Ağustos akşamı erbaneleri (Def) ile Kürtçe şarkı söyledikleri sırada gözaltına alınan çocukları, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan evlerinde ziyaret etti. Ziyaret sırasında çocuklar Botan’a Kürtçe şarkı söyleyerek erbane çaldı. Botan ise, saz ile erbane çalan çocuklara eşlik etti. Çocuklar ve Botan Ermeni sanatçı Aram Tigran’ın ‘Zimane Kurdi’ şarkısını söyledi. Komşuların da geldiği evde yarım saatlik mini konser gerçekleşti.

‘KÜRT ÇOCUKLARININ SESİNİN GELMESİNİ İSTEMİYOR’

Söylenen şarkıların ardından kısa bir değerlendirme yapan Botan, Kürt çocuklarının, dillerinin sürekli baskı altında olduğunu hatırlatarak, “Kürdistan’da Kürtçeyi yasaklıyor. Kürt çocuklarının sesinin gelmesini istemiyor. Ape Musa’nın dediği gibi ıslık çalmayı bile yasaklıyorlar. Islıkların Kürtçe olduğunu söylüyorlar. Kürtlerin kültürü ve dilini kayyumlarla, polislerle yasaklamaya çalışıyor. Ama Kürt çocukları bu şarkıları ile onların politikalarını boşa çıkarıyor” dedi.

‘KÜRT ÇOCUKLARI ASİMİLASYONU BOŞA ÇIKARIYOR’

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sürekli kullandığı ‘Kürtler ile bir sorunumuz yok’ sözlerini hatırlatan Botan, “Ama diğer yandan Kürtçe şarkı söyleyen çocukları gözaltına alıyor. AKP Kürdistan’da asimilasyon politikası uygulamaya çalışıyor. Ama Kürt anneleri, gençleri ve çocukları bunu boşa çıkarıyor. Bu yaklaşımların kınıyoruz. Kürtlerin üzerinde ki Kürdistan üzerinde ki bu baskıyı kınıyoruz. Parkların bahçelerin şehirlerin Kürtçe isimlerini yasaklıyorlar, değiştiriyorlar. Şimdi ise Kürtçe şarkı diyen çocuklara saldırıyorlar. Bu çocukların şarkıları ile bu baskılar son bulacak” diye konuştu.