Gazeteci Mehmet Güleş yaptığı haberlerden tutuklandı

ELAZIĞ - Haber takibi yaptığı sırada adliyede gözaltına alınan Gazeteci Mehmet Güleş, bugüne kadar yaptığı haberler ve haber kaynakları ile yaptığı görüşmeler gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Elazığ Adliyesi’nde 5 Aralık’ta haber takibi yaptığı sırada “hakkında arama kararı var” denilerek gözaltına alınan gazeteci Mehmet Güleş, Emniyet Müdürlüğü’nde işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Emniyette susma hakkını kullanan Güleş, savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Güleş’in yaptığı haberler ve haber kaynakları ile yaptığı görüşmeleri gerekçe göstererek, tutuklama kararı verdi.

HABER FAALİYETLERİ SIRALANDI!

Güleş’in tutuklanmasına KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda muhabirlik yaptığı dönemdeki haberler, Facebook paylaşımları ve haber kaynakları ile yapılan haber görüşmeleri gerekçe gösterildi. Güleş’in, 24 ve 25 Aralık 2015 tarihinde 14 yaşında katledilen bir kişinin cenaze töreninin haber takibini yapması, 26 Aralık 2015 tarihinde Karakoçan’da yapılacak olan Roboski anmasına ilişkin haber kaynaklarından görüntü ve fotoğraf istemesi delil gösterildi. Güleş’in tutuklanmasına gerekçe yapılan haber görüşmelerinden bazıları şöyle:

* Şubat 2015’te Diyarbakır’da yaşanan eylemlerle ilgili muhabir arkadaşına nerede olduklarını sorması,

* Şubat 2015’te KJA’da yapılan basın toplantısı haberini takip etmesi,

* 11 Mart 2016 tarihinde Newroz haberi için haber kaynakları ile yaptığı görüşme,

* 15 Mart tarihinde gözaltına alınanlara ilişkin telefonla yapılan görüşmeler ve gözaltına alınan kişilerin isimlerini istemesi

* 15 Mart tarihinde yaşamını yitiren bir yurttaşın ölümüne ilişkin cenazenin ne zaman yapılacağını sormak için yapılan telefon görüşmesi,

* 16 Mart 2016 tarihinde Vedat Bingöl adlı bir yurttaşın gözaltına alınmasına ilişkin yapılan telefon görüşmesi,

* Yapılan bir panele ilişkin üniversite arkadaşı R.C.’den görüntü istemesi,

* Çeşitli tarihlerde televizyon programlarına bağlanarak sokağa çıkma yasağı döneminde Silopi’de yaşananlara ilişkin bilgi aktarması,

* 8 Eylül 2015 tarihinde Tunceli Pülümür yolunda HPG’liler tarafından alıkonulan Semih Özbey isimli askerin babası ile yaptığı görüşmeden kaynaklı tuttuğu notlar.

‘BEN GAZETECİYİM’

Gazeteci Güleş savunmasında, “Atılı suçlama ile ilgili savcılıkta ifademi verdim o ifademi tekrarlıyorum. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Ben bir gazeteciyim. Benim yaptığım bütün faaliyetler gazetecilik faaliyetleridir. Bugüne kadar neden bu kadar bekletildi. Hatta yakalandığımda da gazetecilik faaliyeti yürütüyordum. Bana atılı suçların hiçbirini kabul etmiyorum” dedi.

‘GAZETECİLİK YASADIŞI FAALİYET GİBİ GÖSTERİLİYOR’

Güleş’in Avukatı Ali Cemal Zülfikar da “Müvekkilim İletişim Fakültesi 4. Sınıf öğrencisidir. Şu anda da gazetecilik yapıyor. Tapelerin tüm içerikleri olarak tamamen gazetecilik konuşmalarıdır. Kendisi adliyede haber takibi yaparken kolluk tarafından ifaden var diye çağrılarak ‘Örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan ifadesi alınmıştır. Teknik takip Mayıs ayına kadar sürmüştür. Mayıs ayından bugüne kadar hiçbir, işlem yapılamamıştır. İletişimin tespitinde geçen X kişiyle yapılan görüşme ibaresi aslında kiminle iletişim kurduğu belli. Ancak bu şekilde nitelendirme ile sanki yasa dışı faaliyet içerisindeymiş gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Müvekkilim bu üzerine atılı suçları işlediğine dair dosya arasında somut bir delil bulunmamaktadır. Müvekkilim ile ilgili daha önce teknik takip yapılmış olup, 7 aylık teknik takibe ara verilmiştir. Tutuksuz yargılanması üzerine serbest bırakılmasını istiyorum” diye savunma yaptı.

GAZETECİLİK ‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’ OLDU

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, “Şüphelinin üzerine atılı suçun örgüt üyesi olma olduğu, bu kapsamda facebook kullandığı, facebook paylaşımları incelendiğinde PKK mensuplarıyla ve örgütle ilgili çeşitli fotoğraf ve yazılar paylaştığı ayrıca CMK 135, maddesine göre verilen dinlenme kararında yapmış olduğu telefon görüşmelerinden söz konusu örgüt aidiyetine ilişkin konuşmalar geçtiği, Dicle Haber Ajansı’nda adına çeşitli haberler yaptığı ve bu haberlerde örgütü övecek nitelikte haber yaptığı, ayrıca güvenlik güçlerinin yapmış olduğu operasyonları kötüleyici şekilde paylaşımlarda bulunduğu, bu delillerden şüphelinin örgüt üyesi olduğuna dair kuvvetli şüphe sebeplerinin bulunduğu, ayrıca şüpheli üzerine atılı örgüte üye olma suçunun tutuklamayı gerektirir” hükmüne vardı.

Hakkında tutuklama kararı verilen Güleş, Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.